Zrušenie živnosti


Zrušenie živnosti

Ako prebieha ukončenie živnostenskej činnosti alebo ohlásenie prerušenia činnosti

Predtým než niečo spravíte, porozmýšlajte, čo je pre Vás najvýhodnejšie.

Môžu vzniknúť nasledovné situácie:

A.
Živnosť Ste nútená prerušiť, lebo Ste prišla o rodinu (odišla Ste z nej, poprípade opatrovaný zomrel).
Nové miesto nemáte , a nedarí sa Vám dlhý čas si novú rodinu nájsť, a nie je z čoho ani platiť odvody. Ale podnikať v Rakúsku naďalej chcete.
Zároveň viete, že podnikanie v Rakúsku je viazané na POBYT (treba mať aspoň prechodný pobyt niekde v Rakúsku, kde svoje miesto podnikania môžete nahlásiť) a po strate miesta pobytu do troch týždňov sa máte niekde inde prehlásiť.
Podľa zákona platného aj pre Vás opatrovateľky, ak nie je sa kde nahlásiť, máte živnosť prerušiť.
Nazvala by som to nútené pozastavenie živnosti – Ruhendmeldung.  Malo by sa tak stať do troch týždňov, odkedy Vás stará rodina z predchádzajúceho miesta odhlásila.

Sú niektoré WKO-čky, ktoré za Vaše miesto podnikania aj v prípade straty miesta považuju Vaše posledné miesto podnikania, a nenaháňajú Vás ihneď. Ale zase iná WKO Vám hneď po uplynutí tohto času pošle list v znení, že “buď preložte” alebo “prerušte”, lebo inak môžete dostať pokutu vo výške až 2180€.
Je to rôzne z kraja do kraja a odvolávať sa, že v susednom kraji neboli takí prísni. To by som neodporúčala. Skôr si zavolajte do WKO, kde patríte, a skúste vysvetliť situáciu Možno Vás pochopia, ale zaručiť Vám to nemôžem. Inak treba živnosť naozaj prerušiť.

Čo však s nasledujúcou situáciou?
Aj by Ste snáď pár mesiacov tie vysoké odvody poplatila z úspor. Aj by Ste zostala prihlásená, ale kde?
Mnohé opatrovateľky sú hlásené na adrese agentúry, cez ktorú pracujú. Tie zvyšné, ak majú známeho v Rakúsku, môžu ho poprosiť , či ich aspoň na prechodnú dobu (pokiaľ si nájdu nové miesto) nenahlásil k sebe.
Pre ostané nemám riešenie vzniknutej situácie. Možno časom udelia v tejto oblasti nejakú výnimku, aby OP nemuseli v prípade, že nové miesto sa im nedarí si hneď nájsť, sa odhlasovať a prihlasovať a strácať narok na pripoistenie a nanovo vybavovať E-106ku a na Slovensku lietať tiež po poisťovniach a vysvetlovať, že proste inak to nejde, lebo medveď.

B.
Chystáte sa činnosť ako opatrovateľka v Rakúsku  prerušiť na určitý čas, ale k činnosti opatrovateľky sa chcete ešte vrátiť. Vtedy je potrebné živnosť aspoň PRECHODNE odhlásiť v príslušnej hospodárskej komore WKO . Jedná sa vtedy o RUHENDMELDUNG tzv. “uspatie” živnosti na určitý čas.
Vaša živnosť stále existuje, aj keď je uspatá, zatiaľ ju rušiť nechcete.

Nezabudnite, že poplatok do WKO je nutné platiť naďalej. Vo väčšine krajov ho v tomto prípade účtujú aspoň v polovičnej výške.
Neplatíte však SVA-odvody v Rakúsku. ( Nezabudnite ale, že dlhy ak nejaké voči poisťovni máte, Vám naďalej zostávajú.
Ak sú relatívne vysoké a neviete ich naraz splatiť, dohodnite si splátkový kalendár. )
Ďalej je nutné sa nanovo prihlásiť vo svojej slovenskej poisťovni.
Nezabudnite pri opätovnom návrate do Rakúska, že Vám padla aj E-106ka, t.j. treba ju nanovo si zažiadať a vybaviť. A padlo aj pripoistenie. Takže nanovo platiť pripoistenie pol roka, aby Ste maródku mohla začať čerpať.

C.
Chystáte sa činnosť ako opatrovateľka v Rakúsku živnosť úplne zrušiť (buď na veľmi dlhý čas  alebo celkom ukončiť). Ste rozhodnutá s podnikaním v Rakúsku úplne skončiť.
Potom treba Vašu živnosť vymazať na živnostenskom úrade. Zrušiť sa nedá spätne, iba k danému dátumu, keď je doručená žiadanka o zrušenie.

Pri zrušení pozor:  nielen zavolať na WKO, ako to často stačí pri prerušení, treba vybaviť veci písomne.

Treba postupovať nasledovne:
….bude doplnene……
1. Magistrát……………..

2. SVA,……………..

3. odhlasit sa na Gemeinde……

4. Slovenská poisťovňa, do ktorej patríte ….

Vzniknutú situáciu treba vždy ihneď riešiť. Neodkladajte to, inak Vám môžu vzniknúť počas tejto doby čakania a dúfania dosť vysoké náklady (odvody, poplatky WKO, poprípade aj tá hore menovaná pokuta atď.), ktoré budú vymáhané aj na Slovensku, ak z Rakúska odídete.
Dá sa síce, ak Ste posledné mesiace nepracovala, riešiť vzniknutú situáciu aj tak, že spätne pozastavím živnosť (aj 18 mesiacov dozadu), aby som nemusela platiť odvody v Rakúsku, a následne živnosť k danému dátumu zruším.
Ale treba myslieť aj na to, že si to treba všetko doriešiť aj na Slovensku, a ak som v danom čase bola u lekára, a
Rakúska  poisťovňa niečo uhrádzala Slovenskej (alebo si na Vás nejaký Váš lekár uplatňoval niečo, čo ani nemusíte vedieť), môžu byť z toho dosť ošemetné opletačky.

 

Možno sa niektorým zdá, že sa oplatí zrušiť a nie prerušiť živnosť aj vtedy ak chcete prerušiť iba na rok. Len dajte pozor, ak je rok už načatý (v prvej polovici roka), tak časť (polovicu) WKO-poplatku Vám väčšina WKO-čiek zaplatiť dá. Ide o to, že v mnohých krajoch je poplatok do hospodárskej komory vysoký. Ale ak máte živnosť prerušenú, platíte iba polovičnú výšku poplatku WKO. A pri opätovnom návrate, nemusíte absolvovať tortúru prihlasovania na WKO, len formulárom o opätovnom začatí činnosti, si svoju živnosť nanovo spustíte. A nemusíte platiť nové otvorenie živnosti (lebo iba prvé otvorenie živnosti je zdarma, opätovné založenie živnosti stojí 70€).

Andrea Moser

Komentáre